czech
  • Prihlásenie zákazníka

    Zavrieť
    Zmena hesla

  • Registrácia
  • Moje objednávky
E-TICKET E-TICKET
SMS-TICKET SMS-TICKET
400 voľných
13.9.2020, 23:59
2,00
PO ZAKÚPENÍ VSTUPENKY JE NUTNÁ OBJEDNÁVKA VSTUPU TELEFONICKY:
0904 242 541, 0908 275 451


Výstava Pavla Horňáka
"Cesta na Mesiac"

Cena vstupu:
1 eur - jednorázový vstup
0,50 eur - zľavnený vstup - zľava platí pre deti

Vyše sto metrov vysoká nosná raketa, svojou výškou a mohutnosťou pripomínajúca veže tých najvýšších európskych katedrál, sa začína otriasať. Odpočítavanie zaniká v ohlušujúcom výbuchu energie. Z dýz pätice motorov o priemere skoro štyri metre vytryskne obrovskou rýchlosťou palivo, ktoré sa v zlomku sekundy mení na žiarivé plamene. Štartovaciu rampu začína zahaľovať hustý oblak splodín. Sálajúce teplo možno cítiť aj niekoľko kilometrov ďaleko. S katedrálou, pomyselným vrcholom technického pokroku svojej doby, horou vyše troch miliónov súčiastok to ale zdá sa ani nehne. Trvá to však len okamih. Vyše tri milióny kíl vážiaca raketa sa pomaly, ako by sa jej ani nechcelo vzlietnuť, zdvíha, čoraz rýchlejšie k oblohe. Ľudia taja dych. Po chvíli, keď k nim dorazí ohlušujúci rev motorov spaľujúcich každú sekundu 20 ton paliva, diváci v nemom úžase sledujú ako sa raketa pomaly mení na žiariaci bod, novú, človekom stvorenú hviezdu putujúcu oblohou stále vyšie a rýchlejšie. Je ťažké si predstaviť, že na vrchole tohto ohnivého šípu vystreleného ľudstvom k nebesám, sedí trojica mužov, netušiac, aké sily s ich loďou lomcujú ... Vyššie, rýchlejšie k svojmu cieľu dobieha trojica vyslancov planéty Zem sny a myšlienky celého ľudstva. Toto je ich cesta na Mesiac.

Tento obraz nikto z nás už prinajmenšom 46 rokov, teda po dobu, ktorá uplynula od štartu poslednej posádky vesmírneho programu Apollo k Mesiacu a posádky programu Skylab na obežnú dráhu Zeme, nikto nevidel.
Myslieť si však, že artefakty a skúsenosti z tohto obdobia zapadli prachom je mylné. Výskum našej slnečnej sústavy a vesmíru sa na dlhé desaťročia síce zahľadel iným smerom, na Mesiac sme ale nezabudli.
Práve dnes, častejšie, než kedykoľvek predtým, sme svedkami obnoveného záujmu o Mesiac - zo strany vlád jednotlivých krajin ako aj súkromných spoločností. Opäť raz sa vraciame k tomu, čo sme dokázali, no hlavne ako sme to dokázali. Tentoraz to chceme robiť udržateľným spôsobom. Vytvoriť rámec, prostredníctvom ktorého by sa človek na Mesiac nielen vrátil, ale oň svoju prítomnosť vo vesmíre aj rozšíril - orbitálnou stanicou, stálou stanicou na jeho povrchu, či robotizovanými misiami, vďaka ktorým načrieme do nerastného bohatstva nášho nebeského súputníka.
Dnes už nejde o prvenstvo, kto vstúpi na povrch ako prvý, ale kto prvý získa späť skúsenosti dostať sa na Mesiac a späť bezpečne, či ako Mesiac ako zdroj využiť. Tento model expanzie nie je ľudstvu cudzí a bolo by väčším prekvapením, ak by sa ho nedržalo.
Výstava Cesta na Mesiac si kladie za cieľ prostredníctvom základných informácií, fotografií a vybraných dobových predmetov, či ich replík, priblížť aj laickému záujemcovi o vesmír jednotlivé misie vesmírneho programu Apollo, ako aj históriu výskumu Mesiaca vo všeobecnosti.
Väčšina prezentovaných predmetov pochádza z osobnej zbierky autora. Niektoré predmety, ako napríklad 3D výtlačky, či model časti pristávacieho podvozku lunárneho modulu vznikli vďaka šikovnosti a ochote viacerých partnerov.
Boli by sme radi, ak by naša výstava, prvá svojho druhu v Košiciach, inšpirovala svojich návštevníkov dozvedieť sa o problematike letov na Mesiac, či o výskume vesmíru viac.

Ďalšie akcie v tomto mieste

Ďalšie akcie tohto usporiadateľa

Ďalšie akcie z kategórie Výstavy

Reklama

Piano Extravaganza Hity Queen - muzikál WE WILL ROCK YOU (PRAHA) Joe Lynn Turner  - americká rocková hviezda Mužské oddelenie - Radošínci
Pri poskytovaní služieb nám pomáhajú súbory cookie. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s naším používaním súborov cookie. Ďalšie informácie OK